Vivat Academia! koncert i spotkanie z prof. julianem gembalskim

JULIAN GEMBALSKI – klawesyn, fortepian

ELŻBIETA GRODZKA-ŁOPUSZYŃSKA – sopran

GRAŻYNA BREWIŃSKA – prowadzenie koncertu

PROGRAM:

Georg Friedrich Händel – Fantazja C-dur HWV 490, arie Kleopatry V’adoro pupille i Piangerò la sorte mia z opery Juliusz Cezar, V Suita klawesynowa E-dur HWV 430: cz. IV Aria z wariacjami
Wolfgang Amadeus Mozart – X Sonata fortepianowa C-dur KV 330, aria Zuzanny Un moto di gioia mi sento KV 579 z opery Wesele Figara, aria Vado, ma dove? KV 583
Josef Mysliveček / Wolfgang Amadeus Mozart – Ridente la calma KV 152
Johannes Brahms – 5 Lieder op. 107: nr 3 Das Mädchen spricht, 8 Lieder und Gesänge op. 59: nr 8 Dein blaues Auge hält so still
Julian Gembalski – Sonata romantica (improwizacja), 3 pieśni do słów Czesława Miłosza: Wiara, Nadzieja, Miłość

W 2019 roku Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zaprasza mieszkańców Katowic na nowy cykl koncertowy dedykowany Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego – najstarszej wyższej uczelni działającej na Górnym Śląsku – z okazji jubileuszu 90. rocznicy jej działalności. Gośćmi czwartkowych wieczorów w Muzeum Archidiecezjalnym, podczas których zaplanowano nie tylko część muzyczną, ale również rozmowy o historii i dokonaniach Akademii, będą wybitni artyści, zasłużeni profesorowie katowickiej uczelni, którzy piastowali w niej funkcję Rektora. Do udziału w pierwszej odsłonie cyklu zaproszenie przyjął prof. Julian Gembalski – wirtuoz gry na organach, wybitny improwizator, prorektor (1991–1996), następnie rektor Akademii w latach 1996–2002, pełniący w niej od wielu lat funkcję Kierownika Katedry Organów i Muzyki Kościelnej, twórca mieszczącego się na terenie uczelni unikatowego w skali Europy Muzeum Organów Śląskich, autor projektu organów dla Kościoła pw. Opatrzności Bożej w Katowicach-Zawodziu, pierwszych w Polsce organów utrzymanych w koncepcji brzmieniowej francuskiego baroku. Gościem styczniowego koncertu i spotkania w katowickim Muzeum Archidiecezjalnym będzie również dr hab. Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Stanisławy Marciniak-Gowarzewskiej, a obecnie jej pedagog, laureatka wielu konkursów wokalnych bardzo aktywnie rozwijająca swoją działalność artystyczną. Z prof. Julianem Gembalskim współpracuje od roku 1999, czego owocem oprócz licznych koncertów i udziału w festiwalach jest 7 nagranych płyt.

(dla zwiedzających wejście klatką schodową od ulicy Wita Stwosza 16)