vivat academia! Jubileusz 90-lecia Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. koncert i spotkanie z prof. eugeniuszem knapikiem

EUGENIUSZ KNAPIK – fortepian

EWA BIEGAS – sopran

ADAM KRZESZOWIEC – wiolonczela

GRAŻYNA BREWIŃSKA – prowadzenie koncertu

PROGRAM:

Johann Sebastian Bach – III Suita wiolonczelowa C-dur BWV 1009: I. Preludium, IV. Sarabanda, VII. Gigue

Eugeniusz Knapik – Trzy pieśni do słów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego:
We śnie
*** (Słońce nad ziemią nisko…)

Eugeniusz Knapik – Filo d’Arianna na wiolonczelę

Maurice Ravel – 5 Mélodies populaires grecques do słów Michela Dimitriego Calvocoressiego:
I. Chanson de la mariée
II. Là-bas, vers l’église
III. Quel galant m’est comparable
IV. Chanson des cueilleuses de lentisques
V. Tout gai!

Gościem kolejnego muzycznego wieczoru w Muzeum Archidiecezjalnym w ramach cyklu spotkań z wybitnymi artystami i profesorami Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach będzie prof. Eugeniusz Knapik, który piastował w niej godność Rektora w latach 2002–2008 i od wielu lat jest Kierownikiem Katedry Kompozycji i Teorii Muzyki. Z obchodzącą w 2019 roku 90-lecie działalności katowicką uczelnią związany jest od czasu studiów; kształcił się pod kierunkiem Henryka Mikołaja Góreckiego (kompozycja) i Czesława Stańczyka (fortepian) i jeszcze jako student rozpoczął w niej pracę dydaktyczną. W centrum zainteresowań prof. Eugeniusza Knapika zawsze pozostawały pianistyka i kompozycja. Specjalizuje się w repertuarze współczesnym. Był pierwszym w Polsce wykonawcą cyklu Vingt regards sur l’enfant-Jésus Oliviera Messiaena. Jako pianista brał udział w wielu prestiżowych wydarzeniach koncertowych oraz festiwalowych na całym świecie. Jako kompozytor otrzymał wiele nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach, m.in. na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1978 – wyróżnienie i 1984 – I miejsce za Kwartet smyczkowy).

W części koncertowej wieczoru wystąpi wybitna wokalistka Ewa Biegas, absolwentka, a obecnie pedagog Akademii Muzycznej w Katowicach, która wspólnie z Eugeniuszem Knapikiem wykona jego pieśni do słów K.I. Gałczyńskiego i Pieśni greckie Maurice’a Ravela. Wybitny śląski wiolonczelista Adam Krzeszowiec zagra m.in. utwór Eugeniusza Knapika Filo d’Arianna na wiolonczelę solo, który zarejestrował również na płycie wydanej przez Radio Katowice.

(dla zwiedzających wejście klatką schodową od ulicy Wita Stwosza 16)